Covid-19’lu Hastalarda Akciğer Embolisi Riski

0 95

Koronavirüsün beden üzerindeki tesirleri hakkında yapılan çalışmalar arttıkça ortaya yeni bulgular da çıkıyor. Bunlardan birisi de Covid-19 tanısı olan hastalarda akciğerde pıhtı oluşumuna eğilim öteki enfeksiyonlara nazaran daha sık görülmesinin saptanması.

Ölen hastalara yapılan otopsi çalışmalarında hastaların akciğerlerin küçük toplardamarlarında pıhtı oluştuğu saptanmıştır. Bu hastalarda kanın akışkanlığının azaldığını gösteren hususlar kanda tespit edilebilmektedir. Bilhassa hastalığı ağır geçirip teneffüs sorunu olanlarda, ağır bakımda yatan hastalarda pıhtı oluşma riski daha fazladır.

Kimi çalışmalarda hastaların %20’sinde akciğerde pıhtı olduğu tespit edilmiştir. Akciğerde oluşan pıhtı birinci hastalıkla bir arada ortaya çıkabileceği üzere bazen hastanede yatarken bazen de taburcu olduktan sonra ortaya çıkmaktadır. Hastanemize bu halde taburcu olduktan sonra başvuran bir hastaya akciğer embolisi tanısı konuldu.

Hastalar hastanede yattıkları müddet içerisinde genelde pıhtı gelişmesini azaltan kan sulandırıcı ilaçlar almaktadır. Gerekli görülen birtakım hastalara ise taburculuk sonrası genellikle iğne halinde cilt altına uygulanan bu ilaçlar, doktorlar tarafından hastaya reçete edilmektedir. Hastalar bu iğneleri ihmal etmeden kullanmalıdır.

COVİD-19’lu bu hastalarda kan sulandırıcı kullanmanın vefat riskini azalttığı gösterilmiştir. Yeniden bu hastaların tümünün hastaneden çıktıktan sonra hareket etmesi ve bol sıvı alması değerlidir. Çok kilosu olan, daha evvel akciğer embolisi geçiren, bacakta pıhtı saptanan, kanser hikayesi olanlar çok daha risk altındadır.

Şayet kan tükürme, bıçak saplanır biçimde göğüs ağrısı ve nefes darlığında artış, bayılma ve bacakta şişlik ve ağrı olması durumunda akciğerde pıhtı olabileceği akılda tutulmalı ve çabucak bir hastaneye başvurmaları yerinde olur. Hastaların bu durumun farkında olması hayati ehemmiyet arz etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.