Covid-19 kalp sıhhatini tehdit ediyor

0 8

Columbia Üniversitesi’nde kardiyolog ve biyofizik profesörü olan Andrew Marks ve araştırmacı Steven Reiken ile takımları kalpte meydana gelen birtakım değişiklikleri incelediler.

Ekip, Covid-19 olan hastalardan alınan kalp dokusunda oksidatif gerilimde ve iltihaplanma sinyallerinde artışların yanı sıra kalsiyumda değişiklikler gözlemledi. Ayrıyeten, kalbin kalsiyum iyonu düzeylerini düzenlemekten sorumlu olan proteininde olumsuz değişiklikler saptadılar.

Araştırmacılar, kalpteki değişiklikleri daha fazla incelemek için Covid-19 ile enfekte olmuş bir fare modeli kullandılar ve kalp hücrelerinin vefatı ve kan pıhtıları dahil olmak üzere kalp dokusunda değişiklikler gözlemlediler.

Uzmanlar, yaptıkları araştırmalar doğrultusunda şunları söyledi: “Bir hastalığın makul tesirleri hakkında ne kadar çok farkındalık yaratırsanız, hastaların bakımını güzelleştirme olasılığınız o kadar artar. Tabipler, Covid-19 enfeksiyonlarıyla ilgili kalp değişikliklerinin farkında olmalı.”

Ayrıca Profesör Marks, “Kalp hastalığına neyin neden olduğunu ve onu nasıl düzelteceğimizi sahiden anlamak istiyoruz” dedi.

Moleküler seviyedeki değişiklikleri tayin etmek, Covid-19 ile ilgili kardiyak semptomları güzelleştirebilecek ilaçları ortaya çıkarabilir ve uzmanların bu problemleri daha tesirli bir halde teşhis edip tedavi etmelerine yardımcı olabilir.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.