Bilim insanlarından şaşırtan sav: Kel kalma mümkünlüğünü bu türlü tespit ettiler

0 11

Erkeklerin üçte ikisini etkileyen kellik, parmakların uzunluğuyla belirlenebilir. 37 yaş üstü yaklaşık 250 erkek üzerinde yapılan çalışmada uzmanlar, sağ ellerinde yüzük parmağı işaret parmağından uzun olanların kelleşme mümkünlüğünün çok daha yüksek olduğunu buldular.

Tayvan’daki araştırmacılar, parmak uzunluğunun saç kökleriyle bağı oluğunu söylüyor. Kaohsiung Tıp Üniversitesi’nden Dr Ching-Ying Wu alopesiyi parmaklarla açıklıyor.

Kadınlar da saç dökülmesi yaşayabilir, lakin bu daha ileri yaş kümelerinde daha yaygın görülürken, 35 yaşın altındakilerin yalnızca yüzde 3’ü alopesiden muzdarip. Hem erkeklerde hem de bayanlarda saç dökülmesi, gerilim yahut kemoterapi üzere tedaviler nedeniyle ortaya çıkabilir.

West Midlands’daki Brandwood Clinic için 2015 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran, çok yaygın olmasına karşın, erkeklerde saç dökülmesi erkeklerin ruh sıhhati üzerinde yıkıcı bir tesire sahip olabilir. Londra’da bir NHS psikiyatristi olan Dr Sohom Das, “Bir dizi ruhsal ve psikiyatrik semptomlara yol açabilir. Ancak bu sorun, çok yaygın olduğu için ekseriyetle öbürleri reddedilir yahut görmezden gelinir” diyerek sorunun ruhsal tesirine de dikkat çekiyor.

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.