Bakan Koca sarsıntıyla ilgili son bilgileri paylaştı

0 10

Bakan Koca, Hatay’daki AFAD Uyum Merkezi’nde yaptığı bilgilendirme toplantısında, milletçe eşi görülmemiş bir felaketle çaba edildiğini vurguladı.

Aynı anda 10 ili etkileyen afet sebebiyle canla başla gönülden bir çaba verildiğine işaret eden Koca, “Bu aziz millet, birlik ruhu içinde elinden gelen ne varsa yapmaya çaba ediyor. Devletimiz, tüm imkanlarını seferber etmiş durumdadır. Gün yaraları sarmak günüdür.” dedi.

İnsan için insanüstü bir efor sergileyen tüm millete canıgönülden teşekkürlerini ileten Koca, “Dünyada eşine az rastlanır bir birlik ve uğraş sergiliyoruz. Acıların üstesinden birlikte geleceğiz. Kardeşlik ruhumuzun en insani tarafı olan yardımlaşma, bugünlerin üstesinden gelmemizin anahtarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YARDIM ETMEK İSTEYENLER…”

Bakan Koca, “Yardım etmek isteyen tüm vatandaşlarımızın yardımlarını AFAD ve valiliklerimizin tertibinde ulaştırmasının kıymetine işaret etmek isterim. Sağlık yardımları için de Bakanlığımız Kriz Uyum Merkezi’ne ulaşmanız kafi.” açıklamasını yaptı.

“BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETLERİ DE YERİNDE VERİLMEYE BAŞLANDI”

Bölgedeki sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü alanlarla ilgili ayrıntılı bilgileri dün verdiğini ve yaralıların her bölgede birinci müdahalelerinin nerede yapıldığı ve muhtaçlığına nazaran nerelere sevk edildiğiyle ilgili ayrıntıları aktardığını hatırlatan Koca, şöyle devam etti:

*Sağlık hizmetlerinin, afet bölgesinde kesintisiz sağlanması için tüm sağlık topluluğumuz canla başla çalışmaktadır. Arama kurtarma gruplarımız, kesintisiz çalışmalarını devam ettirmektedir. Bölgede sağlık hizmetlerinin verilmesi için hastanelerimiz aktif durumdadır.

*Sahra hastanelerimiz hizmet vermeye devam etmektedir. Müdahale çadırlarımız, birinci temasın akabinde hastalarımızı en uygun sağlık tesisine ambulanslarla sevk etmektedir. Bölgede hastane hizmetlerinin yanı sıra birinci basamak sağlık hizmetleri de yerinde verilmeye başlandı.

*Özellikle köylerimize yaralıların durumlarını denetim ve müdahale etmek ve kronik hastalarımızın sağlık hizmetlerini aksatmamak için 112 grupları ve ambulanslarla doktor ve ilaç sevk edilmeye başlandı.

*Kronik hastalarımızdan bölgeden sevki gerekenler için planlamalar yapılarak sevkleri gerçekleştirilmeye devam ediliyor.

Bakan Koca, sağlık sisteminin tüm afet bölgesinde çalışır durumda olduğunu belirtti.

KİMLİK TESPİT ÇALIŞMALARI

Kimlik tespit çalışmaları devam eden yaralıların bulunduğunu aktaran Koca, ulaşılan her bilgiyi en süratli biçimde tüm ünitelerle paylaşmaya devam ettiklerini anlattı.

Bölgede sağlık hizmetlerinin durumuna ait bilgileri paylaşan Koca, “Enkaz altından kurtarılan vatandaşlarımızın acil müdahalesinden sonra hava, kara ambulansları ve deniz araçlarıyla toplamda 20 bin hastamızın tedavilerinin devam ettirilmesi emeliyle bölge dışı vilayetlere transferi sağlandı.” dedi.

“ÇOCUK HASTALARLA İLGİLİ SPEKÜLATİF BİLGİLER DOLAŞIYOR”

Kamuoyunda çocuk hastalarla ilgili spekülatif bilgilerin dolaştığını ve bu bahiste vatandaşları bilgilendirmek istediğini lisana getiren Koca, “Şu anda kimliği belirlenemeyen yahut yanında refakatçisi bulunmayan, 0-18 yaş kümesindeki evlatlarımız, Ankara, Mersin, Adana, Kayseri ve İstanbul’daki hastanelerimizde bulunmaktadır. Bu çocuklarımızın Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının nezareti ve velayeti altında takip ve tedavileri devam etmektedir. Kimliğini bilemediğimiz hastalarımızın dijital fotoğraflarını eşleştirme yapmak üzere hazırlanan özel yazılıma yüklüyoruz. Bu sayede, değerli bir kısmının kimlik bilgilerine ulaşacağımızı umuyorum.” tabirlerini kullandı.

“İZİN VERECEĞİZ”

Bakan Koca, kıymetli bir bilgiyi de paylaşmak istediğini belirterek şöyle konuştu:

*Afet bölgesinde AFAD tarafından kurulan çadır kentlerimizde sahra hastaneleri ve ünitelerinde sağlık hizmetleri sunuluyor. Sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın ilaçları tekrar bu merkezlerde verilecektir.

*Depremden etkilenen vilayetlerimizde yeni düzenleme ile süreksiz ve taşınabilir eczaneler açılmaya devam edecek. Bölgede hasar gören ve bina güvenliği nedeniyle açılamayan çok sayıda eczanemiz var.

*Vatandaşımızın sağlık hizmetine erişimi önünde hiçbir mahzur kalmasını istemiyoruz. Başta bölge eczacıları olmak üzere isteyen eczacılarımızın zelzele bölgesine taşınabilir yahut gezici eczane açarak hizmet vermesine müsaade vereceğiz.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ HASTALARIN DURUMU

Hastanelerin durumuyla ilgili de açıklama yapan Koca, Adana ve Diyarbakır’daki tüm hastanelerin tam kapasiteyle hizmet vermeye devam ettiğini, Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesinin sağlık hizmetlerini tüm üniteleriyle sürdürdüğünü bildirdi.

Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Kent Hastanesi’nde tüm alanlarda sağlık hizmeti sunulduğunu da aktaran Koca, Kilis’te Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi’nin tam kapasiteyle hizmet verdiğini, Malatya merkez ve ilçelerindeki hastanelerin sağlık hizmetini tam kapasiteyle verdiğini söyledi.

Bakan Koca, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kapsamlı sahra hastanesi ve 16 acil müdahale ünitesiyle hizmet verdiğini, üniversite hastanesinin de tam kapasiteyle çalıştığını anlattı.

“DEPREMDEN EN AĞIR ETKİLENEN VİLAYETLERİN BAŞINDA HATAY GELİYOR”

Fahrettin Koca, “Şu an prestijiyle zelzele faciasında ne yazık ki 20 bin 213 kişi hayatını kaybetti, 80 bin 52 vatandaşımız yaralandı.” bilgisini paylaştı.

Hatay’ın zelzeleden en ağır etkilenen vilayetlerin başında geldiğini vurgulayan Koca, “Vefat sayımız Hatay’da 6 bin 205, yaralı sayımız ise 17 bin 823. Yıkılmış bina sayısı şu ana kadar 2 bin 749 olarak tespit edildi. Alanda, 410 grupla toplam 10 bin 760 arama kurtarma işçimiz enkaz başında vazife yapıyor.” diye konuştu.

3 BİN 40 YABANCI PERSONEL

Koca, 41 farklı ülkeden toplam 3 bin 40 yabancı işçinin K-9 köpekleriyle arama kurtarma çalışmalarına dayanak olduğunu söyledi.

AFAD uyumunda 7 noktada çadır kentler kurulduğunu bildiren Koca, “Toplamda 9 bin 102 çadırın dağıtım ve heyetimi yapıldı. 10 ilçede 73 lokasyonda sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Şimdiye kadar 404 bin 780 kişilik yemek dağıtıldı. Bu noktalara 21 yer daha ek edilecek.” sözünü kullandı.

“BİRLİK OLMAKTAN ASLA VAZGEÇMEYELİM”

İl dışına gitmek isteyen Hataylılara ulaşım imkanı sağladıklarına işaret eden Koca, bu tahliyeleri 112 Acil Davet Merkezi üzerinden yaptıklarını söyledi. Bakan Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

*Sözcüklerin bedelini yitirdiği, kayıpların var olan her şeyi görünmez kıldığı acılı günler yaşıyoruz. Hepimizin göğsünde düğümlenen, içimize işleyen bir sızı var. Fakat bugün acımızı içimize gömüp bir can daha kurtarma gayretine devam edeceğiz.

*En son yaralımız iyileşene kadar çabaya devam edeceğiz. Milletimizden hayır dualarını esirgememelerini istirham ediyorum.

*Birlik olmaktan asla vazgeçmeyelim. Enkaz altında kalan insanlık olmasın. Gün yaraları sarma günüdür. El ele vererek üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir afet yok.

*Devlet burada, millet burada. Milletin asil duruşu ve duaları burada. Güzel haberler almak, yeterli haberler vermek beklentisiyle hepimizin kalbi zelzele bölgesinde. (AA)

Kaynak: Sözcü
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.