Anal apse (makat apsesi) belirtiler, tedavisi ve cerrahisi

0 83

Anal Apse Nedir?

Anal bölgede ve perinede mikrobik hadiseye bağlı olarak gelişen apsedir. Ağrılı ve hassas şişkinlik oluşturur. Ateş yapabilir.

Anal Apse Belirtileri

Anal bölgede kızarıklık, şişlik ve hassasiyet oluşturur. Bedende ateş gelişebilir. Halsizlik yapabilir, Ağrı nedeniyle hasta genel de yan oturur ya da oturamaz.

Anal Apse Cerrahi Tedavisi

Her apsede olduğu üzere anal apsenin tedavisi cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Apse drenajı sonrası antibiyotik tedavisi uygulanır. Anal apse anal fistüle dönüşme riski nedeniyle drenajın yapılacağı bölgenin seçimi çok değerlidir.

Anal Apse Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apsenin cerrahi tedavi sonrasında anal iltihaplı akıntı olacaktır, o bölgeye gazlı bez konulması akıntının denetimi ve iç çamaşırın kirlenmesini engelleyecektir. Sıcak su uygulaması güzelleşmeyi hızlandıracaktır.

Sizden gelen sıkça sorulan soruları Prof. Dr. Bahadır EGE cevaplıyor…

Anal apse için krem işe fayda mı?

Anal apsenin drenajı tedavinin ana prensibini oluşturur. Krem uygulamasının bu manada tedaviye bir katkısı yoktur.

Anal apse sıcak su uygulaması uygun gelir mi?

Sıcak su uygulaması anal bölge hastalıklarında temel tedavi prensiplerinden biridir. Apse drenajı sonrası sıcak su uygulaması güzelleşmeyi olumlu olarak etkilemektedir.

Anal apse tedavi edilmezse ne olur?

Anal apse kesinlikle tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen olgularda önemli enfeksiyonlara ve o bölgede gazlı kangren gelişmesine sebep olabilir. Apse daha derinlere ilerleyerek komplike hale gelir ve sonrasında gelişecek fistülün sfinkter hasarını artırır.

Makat apsesi (anal apse) neden olur?

Anal bölge de yerleşen salgı bezlerinin iltihaplanması sonucu gelişir. Bazen o bölgedeki kıl köklerinin iltihaplanması da anal apsenin bir öteki sebebidir.

Makat apsesi (anal apse) ilaçla geçer mi?

Anal apse ilaç tedavisi ile gerileyebilir lakin her apsede olduğu üzere temel tedavi prensibi cerrahi drenajdır.

Makat apsesi (anal apse) ameliyatı kaç günde güzelleşir?

Apsenin cerrahi tedavisi çok kısa süren bir süreçtir. Hastanede yatmaya gerek kalmaz. Hasta süratli bir rahatlama olur. Apsenin derinliği ve komplike oluşu güzelleşme mühletini tesirler. Güzelleşme ayaktan takiple olur ve genelde hastayı işinden gücünden etmez.

Makat apsesi (anal apse) kendi kendine geçer mi?

Makat apsesi bazen kendi kendine diren olur ve akarak düzgünleşme sürecine girebilir. Lakin bu bizim istediğimiz bir durum değildir. Drenajın ve güzelleşmenin bizim denetiminde olmasını isteriz.

Fistül ameliyatı olmazsa ne olur?

Fistülün tedavisi de cerrahidir. Tedavi olmazsa tekrarlayan apseleşmeler ve yeni fistül gelişimi/komplike olması üzere durumlara sebep olabilir.

Makat apsesi (anal apse) tekrarlar mı?

Anal bölge hastalıkları nüks etme potansiyeli vardır. Bilhassa uygun tedavi edilmezse anal apsenin tekrarlama riski artar.

Fistül ameliyatı sonrası akıntı ne kadar devam eder?

Fistül şayet komplike ise ve seton uygulanmışsa akıntı 4 haftaya kadar devam edebilir. Fistül cerrahisinde erken güzelleşme istenen bir durumda değildir. Makat kaslarının hasar görmemesi için sürecin denetimli bir biçimde olması gerekir ve hastalar sürebilir.

Hemoroid ameliyatı olduktan sonra tekrarlar mı?

Ne yazık ki kimi hemoroid cerrahi tedaviler birtakım telaşlardan ötürü efektif yapılmamakta. Cerrahi tam uygulanır ve hemoroidal paketler çıkarılırsa hemoroidal hastalığın tekrarlaması çok sık görülmez. Hemoroidal hastalık gelişebilir ve bu genelde kolay medikasyonla güzelleşir.

Makat şişmesi tabiatıyla geçer mi?

Makatta şişliğin bizatihi geçip geçmeyeceği birazda neden oluştuğuna bağlıdır. Apse işe geçmez, hemoroidal ataksa geçebilir. Kanser yahut HPV’ye bağlıysa geçmez diyebiliriz.

Anal apse resen patlarsa ne olur?

Anal apse bizatihi direne olursa hastada pis kokulu, iltihaplı, kanlı bir akıntı olabilir. Akıntı apsenin boyutuna bağlı olarak değişir. Bir mühlet bu akıntı devam eder ve azalarak geçebilir. Kesinlikle bir tabibe muayene olunmalı ve antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Apsenin sebebi belirlenmelidir.

Kaynak: Doktor Sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.