Alerjik Solunum Sistemi Hastalıkları

0 86

Alerjik hastalık bedenimizin birçok yerinde farklı belirtiler ile kendini gösterebilir. Alerjik tepkiler en çok teneffüs sistemi hastalıkları, sindirim sistemi ve cilt üzerinde belirtiler ve hastalıklara yol açar. Bazen yalnızca bir sistemi tesirler lakin birçok vakit bir çok sistem tıpkı anda etkilenir.

Alerjik hastalıkların teneffüs yollarında yaptığı tahribata bağlı olarak dünya üzerinde çok fazla sayıda hasta bilhassa astım hastalığı nedeniyle hastanelere başvurmaktadır. Alerji astım dışında da akciğer hastalıklarına yol açabilir.

Alerjiye bağlı gelişen akciğer hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Astım
  • Eosinofilik akciğer hastalıkları
  • Hipersensitivite pnömosi

Alerjik bronkopulmoner aspergillosiz gibi hastalıklar alerjinin başlattığı immun sistem üzerindeki tepkiler sonucunda oluşur.

Astım

Alerjik hastalıklar içinde en sık karşımıza çıkan alerjik rinit ve sonrasında astım hastalığıdır. Alerjik rinit gelişen hastaların bir kısmı astımla sonlanır. Burun akıntısı kaşıntısı tıkanıklık ve hapşurma şikayetleri ile başlayan süreç öksürük nefes darlığı hırıltı ve şeffaf balgam çıkarma ile devam eder yani üst teneffüs yollarında başlayan süreç alt teneffüs yollarını da etkileyip astıma yol açar.

Astımın % 60-80’ni alerjik kökenlidir. Bu yüzden astım şikayetleri olan hastalarda alerjik nedenler araştırılması ve teşhisinin konulması gerekir. Astım erken teşhis konulduğunda tedavi edilebilir ve ayrıyeten alerjik rinit basamağında yakalandığında önlenebilir.

Alerji uzmanları tarafından yapılan testlerle alerjiye yol açan alerjen saptanıp sonrasında tedbir ilaç tedavisi ve aşı tedavisi ile ortadan kaldırılabilir.

Eosinofilik akciğer hastalıkları

Akut eosinofilik pnömoni : ani başlangıçlı öksürük nefes darlığı ve ateş ile kendini gösteren kimi ilaçlar yahut alerjenlere bağlı oluşan çok hassaslık tepkisi yahut kimyasal hususların yaprığı toksik tepkiler sonucunda oluşur

Kronik eosinofilik pnömoni :hastaların birçoklarında astım başta olmak üzere atopi alerjik rinit ve nasal polip olabilir. Eosinofilllerin eşlik ettiği bu tabloda en sık görülen belirtiler hafif ateş gece terlemesi ve orta derecede kilo kaybı ile birlikte evvel kuru öksürük sonrasında balgamlı öksürük görülür.

Hipersensitivite pnömonisi

Birçok farklı inhalen alerjene karşı akciğerlerin verdiği hücresel tip immun karşılık sonucunda oluşan hipersensitivite pnömonisinde klinik epeyce değişkendir. Başka ismiyle ekstrensek alerjik alveolit antijenlerin tekrarlayan inhalasyonu sonucunda oluşan ve tekrarlayan bir akciğer hastalığıdır.

Samanla uğraşan çiftçilerde birinci sefer saptanan çiftçi akciğeri olarak da isimlendirilen bu hastalığın oluşmasına yol açan birçok neden saptanmıştır. Bunlar içerisinde mantarlar, küfler, hayvansal proteinler kuş gübresi yahut hayvan tüyleri, bitkisel eserler ve kimyasal hususlar sayılabilir. Hipersensitivite pnömonisinin ortaya çıkmasında birçok neden vardır kişinin bağışıklık sistemi ve çevresel maruziyet sonucunda oluşur. Hümoral ve hücresel immun cevap birlikteliği sonucunda oluşan tepkilere bağlı şikayetler ortaya çıkar.

Alerjik bronkoplumuner aspergillosiz (ABPA)

ABPA mantarların inhalasyonu sonucunda hava yollarında oluşan harabiyete bağlı olarak astım, öksürük, ateş, pulmoner infiltrasyon ve santral bronşektazi ile karakterize antijene spesifik hipersensitivite tepkisidir. Aspergillus fumigatus üzere çürümüş yiyecek ve nemli yüzeylerde yaşayan bir mantar çeşidi en sık saptanan casustur. Total IgE nin 1000’ lerin üzerine çıktığı deri prick testinde aspergillus olumluluğu görülen immun sistemin birçok farklı taraftan uyarıldığı bir hastalıktır.

Bağışıklık sistemi üzerinde farklı sistemlerle ortaya çıkan hastalıklar farklı hastalıklar olarak isimlendirilebilir lakin temelde alerjik tepkilerle sonucunda oluşur.

IgE aracılı yahut IgE aracılığı ile oluşmayan alerjik tepkilerin tanısı için farklı testlere gerek olabilir. Teşhis ile birlikte tedavisinin yapılması gerekir. Bu yüzden alerjik hastalıkların tanısı ve tedavisi alerji uzmanları tarafından yapılması gerekir. Teneffüs Sistemi Hastalıkları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.